وکیل شرکتها در تهران

قطعاً هر کسی را نمی‌توان به عنوان وکیل شرکت تعیین کرد و فرد باید صلاحیت‌های لازم را داشته باشد. شخصی باید به عنوان وکیل شرکتها انتخاب شود که شرایط مقرر در قانون را داشته باشد و ویژگی‌های لازم را داشته باشد.

در قانون ادارات و شرکت‌های دولتی می‌توانند خود، یک نماینده حقوقی انتخاب کنند و آن را به دادگاه معرفی کنند تا در فرآیندهای حقوقی از آنها دفاع کند. اما شرکت‌های خصوصی مثل شرکت سهامی خاص که 51% از سهم آن متعلق به افراد است، ملزم است یک وکیل پایه یک دادگستری را به عنوان وکیل معرفی کند. البته شرکت دولتی هم می‌تواند وکیل دادگستری را معرفی کند و معمولاً همین اتفاق هم می‌افتد اما منعی برای انتخاب نمایندگان دیگر وجود ندارد.

وکیل شرکتها با استفاده از قوانین موجود باید امور حقوقی شرکت را بر عهده بگیرد و با استفاده از تخصص خود از شرکت دفاع کند. اما نکته مهم‌تر این است که چنین وکیلی با مشورت‌های خود مدیران شرکت راهنمایی می‌کند تا شرایط حقوقی ایده‌آلی برای شرکت فراهم کند و از مشکلات اجتناب کند. در ادامه بیشتر در مورد این نوع وکیل صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

وظایف وکیل شرکتها

شاید بپرسید که وکیل شرکتها چه وظایفی را بر عهده دارد و چه خدماتی به شرکت ارائه می‌کند. وکلا در این زمینه نیز ملزم به دفاع از حقوق موکل خود هستند و در واقع از هیچ کاری برای احقاق حقوق موکل خود دریغ نمی‌کنند. توجه داشته باشید که برخی از وظایف وکیل در قانون مستقیماً ذکر شده است اما برخی از وظایف وکیل را نیز قرارداد او ذکر می‌کنند. یعنی شرکت‌ها از وکیل می‌خواهند که انجام برخی از امور خاص را به عهده بگیرد.

به عنوان مثال اغلب وکیل در شرکت موظف است استعلامات عدیده‌ای از سازمان‌های مختلف را بررسی کند و با داوری آنها، راهنمایی‌های لازم را به مدیران شرکت ارائه کند. گاهی نیز ممکن است در قرارداد وکیل ذکر شده باشد که امور خارج از دادگاه به او مربوط نیست و تنها مواردی که در سیستم قضایی بررسی می‌شوند تحت نظارت و وظیفه او می‌باشند.

وکیل شرکتها

در واقع نکته مهم هم همین است که شرکت باید تمام تکالیفی را که از وکیل می‌خواهد و انتظاراتی که دارد را در متن و شرح وظایف وکیل به صورت صریح ذکر کند. اینکار از بروز اختلافات احتمالی میان شرکت و وکیل جلوگیری می‌کند.

البته باید این مسئله را هم ذکر کنیم که وکیل شرکت نقش بسیار مهمی در شرکت دارد و اغلب تمام امور حقوقی مربوطه را به عهده می‌گیرد.

توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب وکیل شرکتها با موسسه حقوقی میعاد عدالت با مدیریت محمدرضا دهقان 09124069602 تماس بگیرید.

وکیل شرکتها چه ویژگی‌هایی دارد؟

وکیل در هر زمینه‌ای یک فرد مستقل است و از نظر فردی ممکن است هر ویژگی داشته باشد. اما ازن نظر حرفه‌ای، وکیل امور حقوقی شرکتها باید ویژگی‌هایی داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • تخصص و سوابق اجرایی کافی در شرکت‌های مختلف
 • آگاهی و دانش حقوقی بالا در زمینه مالی و شرکت‌های تجاری
 • فعالیت در عرصه‌های مختلف حقوقی و رعایت استانداردهای حرفه‌ای
 • برخورد غیر شخصی با مسائل حقوقی مربوط به شرکت
 • بهره بردن از مهارت‌های حرفه‌ای که با تجربیات مختلف در پرونده‌های قضایی به دست آمده
 • توانایی همکاری با وکلا و سایر همکاران خود
 • شناخت نیازهای مختص به شرکت
 • علاوه بر ویژگی‌هایی که در این بخش ذکر کردیم، ویژگی‌های دیگری نیز هستند که یک وکیل متخصص در امور شرکتها باید به کمک آنها از حقوق و سود شرکت دفاع کند.

علاوه بر ویژگی‌هایی که در این بخش ذکر کردیم، ویژگی‌های دیگری نیز هستند که یک وکیل متخصص در امور شرکتها باید به کمک آنها از حقوق و سود شرکت دفاع کند.

چرا شرکت‌ها به وکیل و مشاوره حقوقی نیاز دارند؟

معمولاً دیده می‌شود که وکیل شرکتها حتی قبل از تاسیس شرکت و در این صورت قبل از طرح دعوا به عنوان مشاور حقوقی و وکیل شرکت معرفی می‌شود. این کار برای شرکت‌ها بسیار مفید است و باعث می‌شود فرایندهای حقوقی شرکت دقیقاً طبق قانون و به خوبی پیگیری شود.

اما گاهی دیده می‌شود که شرکت بعد از آنکه یک دادخواست را به دادگاه ارائه می‌کند یا یک دعوی علیه آن اعلام می‌شود، اقدام به اختیار یک وکیل می‌کند. اما بحث این است که شرکت‌ها به احتمال زیاد قبل از هر گونه دعوی به مشاوره حقوقی نیاز دارند.

بنابراین شرکت‌ها هم به پیگیری‌های حقوقی وکیل نیاز دارند و هم از مشاوره و راهنمایی حقوقی وی استفاده می‌کنند. استفاده شرکت از وکیل به این صورت است که تمام فعالیت‌های حقوقی و حتی مالی شرکت تحت نظارت وی قرار می‌گیرد و دائما از مولفه‌های قانونی به نفع شرکت استفاده می‌کند؛ به طوری که وکیل شرکتها رعایت حقوق و منافع حداکثری شرکتها را در تنظیم قاردادهای خود رعایت می‌کند.

لزوم حضور وکیل در شرکت تا حدی است که می‌تواند تا پایان اعلام ورشکستگی شرکت نیز خدمات حقوقی خود را در قالب پیگیری پرونده‌ها و مشاوره حقوقی ادامه دهد و دیرتر از سایر کارکان شرکت را ترک کند.

از این رو می‌توان گفت که تمام شرکت‌ها بدون استثنا و به صورت کامل به وکیل نیاز دارند. اما دلیل این نیاز شرکت‌ به اینجا ختم نمی‌شود و در موارد جزئی‌تر حتی استخدام وکیل الزام‌آورتر نیز دیده می‌شود.

دلایل نیاز شرکتها به استخدام وکیل شرکت به شرح زیر است:

همانطور که قبلا هم گفتیم، شرکت‌های خصوصی برای اقامه دعوی، دفاع و پیگیری پرونده‌های خود در دادگاه‌ها و دادسراها مجاز به اعطای نمایندگی حقوقی به تجار، کارمندان و همکاران خود نیستند. بنابراین یک وکیل دادگستری به عنوان وکیل شرکتها با دریافت وکالتنامه از شرکت می‌تواند به اقامه دعوی و پیگیری پرونده‌ها و امور حقوقی شرکت بپردازد و از منافع آن دفاع کند.

دلایل نیاز شرکتها به وکیل

اگرچه استخدام وکیل پایه یک دادگستری هزینه‌هایی در پی دارد اما این کار نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و منافع آن بیشتر از هزینه‌هایش است. اگر شما بتوانید از منافع شرکت خود در پرونده‌های حقوقی به خوبی دفاع کنید، هزینه حق الوکاله وکیل قابل چشم پوشی خواهد بود.

حتی مجرب‌ترین مدیران نیز ممکن است به دلیل نداشتن تخصص کافی، نتوانند به خوبی امورات حقوقی شرکت را پیگیری کنند. عدم اطلاع کافی این افراد نسبت به قوانین، راهکارهای حقوقی، نحوه ویرایش انواع قراردادها، آثار حقوقی فعالیت‌ها، نحوه طرح دعاوی حقوقی، نحوه دفاع از شرکت در دادگاه، تنظیم دادخواست و لایحه و … باعث می‌شود این فعالیت‌ها به درستی صورت نگیرند.

وکیل شرکتها با استفاده از تجربیات و تخصص خود می‌تواند این موارد را پیگیری کرده، و به مدیران شرکت مشاوره ارائه کند. مدیران شرکت‌ها اغلب به دلیل مسائل گوناگونی که با آنها درگیر هستند و مشغله کاری، فرصت پیگیری پرونده‌ها در دادگاه را ندارند؛ این کار به یک وکیل که به صورت اختصاصی وقت خود را در اختیار شرکت قرار می‌دهد، نیاز دارد.

بنابراین به احتمال زیاد هر شرکتی با هر شرایطی که دارد، به استخدام یک وکیل متخصص احتیاج خواهد داشت.

برای انتخاب بهترین وکیل امور شرکتها و یا وکیل چک در تهران با موسسه حقوقی میعاد عدالت با مدیریت محمدرضا دهقان 09124069602 تماس بگیرید.

وکیل شرکت چه خدماتی ارائه می‌کند؟

اگر شرکت در شرایطی که درگیر یک دعوی حقوقی است، وکیل استخدام کند این وکیل وظیفه پیگیری این پرونده را خواهد داشت. اما وکیل امور شرکتها به طور کُلی خدمات متنوع‌تری ارائه می‌کند که شامل:

 • ارائه مشاوره حقوقی و نظارت بر تمام قراردادهای شرکتها، واحدهای تجاری، کارگاه‌های تولیدی، بخش‌های صنعتی و تجاری و همکاری با سایر افراد در زمینه‌های حقوقی
 • حضور در واحد حقوقی شرکت به صورت اختصاصی و ارائه مشاوره حقوقی به مدیران و کارکنان مربوطه
 • دفاع از منافع شرکت در تمام دعاوی مربوط به قراردادها، مطالبات، بدهی‌ها و سایر مسائل
 • تنظیم قرارداد، تجدیدنظرخواهی، لایحه دفاعی، درخواست‌های حقوقی، واخواهی، شکوائیه، نامه و ...
 • و بسیاری از خدمات مورد نیاز شرکت که یک وکیل دادگستری قادر به برآورده کردن آنهاست.

دستمزد وکیل شرکتها

حق الوکاله وکیل شرکت معمولا به صورت مقطعی تعیین نمی‌شود و به دلیل دائمی بودن همکاری طرفین، مبلغ آن به صورت ماهانه تعیین می‌شود. دستمزد وکیل به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها شامل:

 

 • مدت زمان وکالت و ارائه خدمات حقوقی
 • خدماتی که وکیل به شرکت ارائه می‌کند
 • حوزه فعالیت‌های وکیل در شرکت
 • حجم تجاری شرکت
 • تخصص وکیل

شماره وکیل متخصص در امور شرکتها

انتخاب وکیل شرکتها یک کار ساده نیست و برای این کار مشورت با افراد متخصص لازم است. شرکتی که مایل است از وکیل مناسب و خوبی استفاده کند، باید این وکیل را در جایی بجوید که سابقه و تخصص آن واضح باشد.

موسسه حقوقی میعاد عدالت با سال‌ها تجربه در زمینه‌های مختلف حقوقی، می‌تواند بهترین وکیل مربوط به امور شرکت‌ها را به شما معرفی کند. برای دریافت شماره بهترین وکیل متخصص در امور شرکت‌ها، کافی است با موسسه میعاد عدالت ارتباط برقرار نمایید. با تشکر.

پرسش های متداول

وکیل شرکت‌ها به فردی گفته می‌شود که با داشتن وکالت از سمت شرکت در دعاوی مربوطه از حقوق و منافع آن شرکت دفاع می‌کند. همچنین این وکیل می‌تواند طبق قراردادی که با شرکت دارد، مراودات مالی، ثبت دادخواست، پیگیری حقوقی و برنامه‌ریزی اهداف حقوقی شرکت را بر حسب اهداف تجاری تنظیم نماید.

برای عقد قرارداد با وکیل شرکت‌ها می‌توان به صورت زمانی یا موردی توافق نمود. یعنی شما می‌توانید زمان حضور وکیل در شرکت را در قرارداد مشخص کنید و یا اینکه وظایف خاصی را به عهده وکیل بگذارید تا او با انجام مسئولیت‌های خود در موارد خاصی که شما تعیین کرده‌اید، به شما کمک کند.

اولین نکته این است که از سوی دادسرا یا دادگاه‌ها وکالت کارمندان به عنوان برای حضور در دادگاه به نفع شرکت خصوصی پذیرفته نمی‌شود. همچنین وکیل می‌تواند با دریافت حق الوکاله از منافع شرکت دفاع کند و تمام پروسه‌های حقوقی شرکت را به درستی برنامه‌ریزی کند. از طرفی نیز ممکن است وقت کافی برای رسیدگی به امور شرکت وجود نداشته باشد و وکیل می‌تواند در چنین مواردی مداخله موثر داشته باشد.

مقدار دستمزد وکیل شرکت به توافق طرفین بستگی دارد و ممکن است به صورت زمانی یا موردی تعیین شود. یعنی وکیل به ازای خدمات خود در یک بازه زمانی دستمزد دریافت کند و یا اینکه با شرکت در یک دعوای حقوقی خاص، مبلغی را دریافت کند. دستمزد وکیل به عوامل مختلفی مثل تخصص و سابقه وکیل، خدماتی که ارائه می‌کند و زمانی را که در اختیار شرکت می‌گذارد، بستگی دارد.

توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب وکیل حرفه ای شرکتها با دفتر وکالت میعاد عدالت با مدیریت محمدرضا دهقان 09124069602 تماس بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)